Historia Parafii

Parafia rytelska powstała w 1899 roku z miejscowości poprzednio należących do trzech parafii: Czersk, Brusy i Nowa Cerkiew. Obejmuje teren wzdłuż kanału i rzeki Brdy na przestrzeni 6 km szerokości i 10 km długości. Do parafii należą następujące miejscowości: Rytel, Rytel-Dworzec, Rytel-Nadleśnictwo, Błota, Klonia, Mylof­ Zapora, Olszyny, Okręglik, Wędoły, Zapędowo, Lutom, Żukowo.

Pierwszym administratorem i proboszczem, a jednocześnie założycielem parafii i budowniczym pierwszego kościoła z drewna oraz obecnego murowanego był wikariusz czerski Ks. Antoni Kowalkowski. Zasłynął jako kapłan, patriota zatroskany o wychowanie w umiłowaniu Polski, katecheta oraz autor znanych religijnych pieśni, między innymi takich jak: „Pan Jezus już się zbliża" i „Kiedyś o Jezu chodził po świecie". Był także autorem tekstów i pieśni "Drogi Krzyżowej" we Wielu.

W latach 1909-1911 został zbudowany kościół parafialny w stylu barokowym wg. projektu architekta z Moguncji Franza Kunsta. Konsekracji dokonał Ks. bp Sufragan Jakub Klunder z Pelplina w dniu 22.11.1911r. Starą kaplicę z drewna wraz z ołtarzem rozebrano i przetransportowano kanałem Brdy - tratwami do parafii Legbąd.

Dniem szczególnym dla wiernych jest Uroczystość Matki Bożej Królowej Różańca Świętego obchodzona, jako odpust parafialny, w najbliższą niedzielę od dnia 7 października.

 Dla uczczenia 100-lecia istnienia parafii w 1999 roku przeżywano uroczystość, na której był obecny Biskup Pelpliński Jan Bernard Szlaga i Biskup Elbląski Andrzej Śliwiński, którego matka wywodzi się z Dużej Kłoni położonej na terenie parafii Rytel. Uroczystą Mszę Św. w stulecie poświęcenia kościoła celebrował, 19 listopada 2011 r., Ks. Biskup Diecezjalny Jan Bernard Szlaga. Tego dnia odsłonięto także tablicę pamiątkową poświęconą Księdzu Antoniemu Kowalkowskiemu, którą przy licznej obecności wiernych parafian i gości poświęcił Ks. Biskup Diecezjalny Jan Bernard Szlaga.

W 1985 r. w Zapędowie położonym w odległości 9 km od kościoła w Rytlu, została zbudowana kaplica p.w. Św. Maksymiliana Kolbego. Poświęcenia dokonał Ks. Biskup Marian Przykucki.